Село Одриконь, Польща. Джерело: Forum
Село Одриконь, Польща. Джерело: Forum
17 лютого 2023

Нова польська демографія: цивільні шлюби, чайлд-фрі й внутрішня міграція

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram

Попри те, що в Польщі не спостерігається демографічного буму, чисельність сільських мешканців невпинно зростає, але при цьому села вимирають. І таких парадоксів демографії чимало. Пояснюємо їх на основі найновіших статистичних даних.

Наприкінці січня 2023-го Головне статистичне управління Польщі (GUS) оприлюднило результати останнього національного перепису населення. Перепис проводився в березні 2021 року, тому, найімовірніше, тенденції, які він засвідчив, зараз набагато динамічніші. І, як уже не раз застерігали демографи, з часом вони ще більше посилюватимуться.

Станом на кінець березня 2021 року кількість сімей у Польщі перевищувала 10 мільйонів (10 159 300). Це на понад 800 тисяч менше (себто на 7,4 %), ніж 2011 року. Спостерігається також внутрішня міграція. У польських містах сімей поменшало, натомість у селах їх стало трішки більше.

Село ХХІ століття

2021 року в сільській місцевості проживало 40,2 % всього населення Польщі, а 2011-го ця цифра на один відсотковий пункт була меншою. Приріст становить понад 180 тисяч людей.

Проте, говорячи про демографічні зміни в польському селі, варто пам’ятати: за останнє десятиліття дуже змінилося поняття самого села. Адже мешканці міст все частіше переїжджають у приватні будинки на передмістях й околицях, які є сільськими ґмінами. Таким чином люди можуть насолоджуватися більшою, ніж у місті, житловою площею за нижчою ціною й швидше добиратися на роботу.

Павел Слівовський, віцеголова Польського економічного інституту

Села, яке описував Реймонт у «Селянах» або Редлінський у «Конопельці», Повісті класиків Владислава Реймонта та Едварда Редлінського, присвячені життю традиційного польського села. більше немає. Інтеграція з Європейським Союзом відкрила європейські ринки для польських сільгоспвиробників і притягнула великі кошти у формі субсидій та дотацій. Унаслідок цього польське село дуже модернізувалося.

Однак ми маємо справу з двома типами села. Перший — приміські селища, які, по суті, є спальними районами великих міст. За останнє десятиліття кількість їхніх мешканців збільшилася — переважно завдяки тому, що тут оселялися молоді міські сім’ї.

Другий тип — села на периферіях воєводств і окраїнах Польщі, де досі побутує традиційна модель господарювання та життя. У них чисельність населення невпинно зменшується.

Шлюб? Діти? — Ні, дякую

У результаті того, що поляки дедалі частіше переїжджають із міст у передмістя, у сільській місцевості зафіксовано демографічні явища, які раніше асоціювалися тільки з урбаністикою. Наприклад, польські села переживають бум цивільних шлюбів: з 2011 по 2021 рік їх побільшало приблизно у 2,5 раза (хоча міста в цьому плані залишаються лідерами). 2011 року у Польщі таких шлюбів налічувалося 316,5 тисячі, а 2021-го — вже 552,8 тисячі.

За даними GUS, у Польщі знизився й рівень народжуваності, причім кількість дітей, які з’явилися на світ 2022 року, — найменша за весь період після Другої світової війни. Це пов’язано з тим, що стрімко зростає кількість пар, які вирішують не мати дітей. 2021 року їх було понад 3 мільйони, а це на понад 300 тисяч більше ніж десять років тому (себто на 22,3 %). У сільській місцевості кількість таких сімей за минуле десятиліття збільшилася на 23 %, натомість у міській — на 9,2 %.

Подалі з села

Попри те, що у Польщі чисельність сільського населення зростає, з сіл, які розташовані далеко від великих міст, виїжджає дедалі більше людей — молодь їде працювати в міста або ж емігрує з країни.

Павел Слівовський

Більша кількість сільських жителів обумовлена не більшою кількістю народжень чи кардинально відмінною моделлю сім’ї, а внутрішньою міграцією. У великих містах, де легше знайти добре оплачувану роботу, не вистачає доступного в плані ціни житла. Тому вже багато років спостерігається розростання мегаполіса — тобто розселення містян на приміські території.

Люди працюють у великому місті, але живуть у навколишніх містечках і селах. Це також добре ілюструють шкільні дані: у сільські школи вчащає менше дітей, ніж живе у цих ґмінах. Батьки їх щоранку дорогою на роботу відвозять до міської школи.

«Фермер шукає дружину»

У селах, віддалених від великих міст, мешканців меншає, причім вони дедалі старіші за віком.

Павел Слівовський

На цьому тлі село нагадує містечка, віддалені від столиць воєводств або розташовані на периферії країни, особливо східній. Такі села боряться з подібними викликами: зменшенням чисельності населення, в результаті якого занепадає місцева економіка, а також дедалі важчим доступом до громадських послуг.

Ця тенденція проявляється і в гендерному аспекті. Статистика свідчить, що дівчата й молоді жінки частіше, ніж чоловіки, покидають села й оселяються в містах. Це явище навіть відобразилося в попкультурі, зокрема популярному в Польщі телешоу «Фермер шукає дружину»: за сценарієм, чоловіки з сільської місцевості знайомляться з потенційними нареченими, адже в їхніх регіонах мало жінок.

Традиція vs модернізація

Міф традиційного польського села поки що не розвіяно, проте зміни, які відбуваються на наших очах, поволі до цього ведуть.

Павел Слівовський

За даними Фонду розвитку польського сільського господарства, з кожним роком життя сільських мешканців дедалі більше уподібнюється до життя містян. Лише 10 % селян сьогодні живуть із сільського господарства. Зменшується і різниця в доходах селян і містян, хоча містяни досі заробляють більше. Поволі зникає диспропорція у використанні інтернету. Однак варто вкотре наголосити: село неподалік мегаполісу, і село на периферії якогось зі східних воєводств, — кардинально різні світи.

Переклала Ірена Шевченко

Редакція висловлює вдячність порталу Interia за можливість публікації

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
Кристина Опозда image

Кристина Опозда

Журналістка і редакторка порталу Interia, здебільшого займається темами, пов’язаними з польською політикою та впливом політики на економіку.

Читайте також