Лауреати Stand with Ukraine Awards. Джерело: Євромайдан-Варшава
Лауреати Stand with Ukraine Awards. Джерело: Євромайдан-Варшава
29 серпня 2023

Нагорода вдячності полякам. Про лауреатів Stand with Ukraine Awards

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram

Про тих, кого українське суспільство відзначило «за допомогу і підтримку на шляху до перемоги у війні».

У Варшаві на День Незалежності України вперше спеціальною нагородою відзначили поляків, які підтримують українців під час російської агресії. Stand with Ukraine Awards призначатимуть щорічно «за допомогу і підтримку на шляху до перемоги у війні, інтеграції до ЄС і НАТО, а також за внесок у розвиток польсько-українських відносин».

Форма статуетки Stand with Ukraine Awards символічна і промовиста: у прозорому матеріалі закутий уламок знищеної російської зброї.

Статуетка Stand with Ukraine Awards. Джерело: Євромайдан-Варшава

Лауреатів Stand with Ukraine Awards визначав комітет, до якого ввійшли колишній посол України в Польщі Андрій Дещиця, українська акторка Римма Зюбіна, громадська та військова діячка Марія Берлінська, головний капелан Сил територіальної оборони отець Сергій Дмитрієв, активістка та засновниця фонду Stand with Ukraine Наталка Панченко, а також волонтер, головний редактор «Нової Польщі» та автор ідеї нагороди Євген Клімакін.

Перші Stand with Ukraine вручали акторка Римма Зюбіна та режисерка Світлана Олешко під час відзначення Дня Незалежності України — на Замковій площі у Варшаві, де зібралося 30 тисяч людей. Лауреатами Stand with Ukraine Awards стало восьмеро поляків і польок.

Славомір Сєраковський

Славомір Сєраковський. Джерело: Євромайдан-Варшава

Публіцист та засновник видання Krytyka Polityczna. В Україні ім’я Славоміра Сєраковського стало відоме кожному після того, як наприкінці червня 2022 року він організував збір Bayraktar dla Ukrainy. За кілька тижнів вдалося зібрати майже 25 мільйонів злотих.

Славомір Сєраковський

Думаю, поляків на збір спонукало кілька речей. По-перше, всі чули те, що говорив Зеленський: «перше — зброя, друге — зброя, третє — зброя». По-друге, ми в Польщі бачили, що Україні дуже важко отримати озброєння від інших країн — Німеччини, Франції. Ми хотіли показати всім, мотивувати інші країни до більшої підтримки. По-третє, поляків сильно вразили ​​Маріуполь і Азовсталь. Усі щодня спостерігали за подіями, які там відбуваються. І це точно те, що запам’ятається нам на все життя.

Польський збір на «Байрактар» підтримали люди з різних держав — від Канади до Австралії. Часто жертводавці в коментарях наголошували, що приєдналися до акції, бо в їхній країні такої ініціативи немає.

Фірма Baykar вирішила передати Україні безпілотник безкоштовно. «Байрактар» назвали символічно Маріком — так хотіли біженці з Маріуполя.

Надлишок із зібраних коштів, себто майже 2,5 мільйона злотих, Славомір Сєраковський перевів на рахунок ЗСУ, а решту 22,5 мільйона спрямував на проєкти соціальної допомоги Україні (їх обирали спільно з українською та турецькою сторонами). Зокрема, на невидимі для дронів мобільні навчальні центри для 600 воїнів із амбулаторією, складом зброї та величезними генераторами. Також на зібрані кошти закупили сотню автівок, у тому числі 25 швидких допомог.

Завдяки ініціативі Славоміра Сєраковського українцям (цивільним і військовим) надано допомогу на майже 50 мільйонів злотих.

Іґа Свьонтек

Іґа Свьонтек. Фото: Збишек Качмарек / Forum

Одна з найкращих ракеток світу в липні 2022 року організувала благодійний матч «Іґа Свьонтек і друзі — Україні» за участю світових зірок тенісу.

На арені TAURON у Кракові зібралося кільканадцять тисяч глядачів. Головним пунктом програми став дружній матч між двома найкращими польськими тенісистками — Іґою Свьонтек та Аґнєшкою Радванською. Суддею була найкраща українська ракетка Еліна Світоліна, а спеціальним гостем — футболіст Андрій Шевченко.

Виручені від заходу понад мільйон доларів організатори спрямували на підтримку українських дітей і підлітків, постраждалих від війни. Кошти розподілили між організаціями UNITED 24, UNICEF Polska та фондом Еліни Світоліної.

Іґа Свьонтек

Суспільна пам’ять досить коротка, тому ми хотіли втілити нашу ідею благодійного матчу, щоб нагадати світу: війна в Україні не закінчилася. Мене дуже зворушило те, з якою самовідданістю зірки тенісу долучилися до цього заходу. Думаю, нам вдалося виконати головне завдання: спільно допомогти українцям через теніс і показати, яку велику силу має спорт.

За місяць Іґа Свьонтек виступила у дружньому матчі в Нью-Йорку, завдяки якому вдалося зібрати ще понад 1,2 мільйона доларів, які теж спрямували на допомогу українцям.

Тенісистка постійно проводить благодійні онлайн-аукціони й закликає світову спільноту допомогти Україні в її боротьбі з агресором.

Українці теж ніколи не забудуть символічного жесту Іґи — коли вона виходила на найвідоміші світові корти з синьо-жовтою стрічкою на кепці.

Даміан Дуда

Даміан Дуда. Джерело: Євромайдан-Варшава

Волонтер (позивний «Лектор»), історик за освітою і парамедик за покликанням.

Як парамедик Даміан Дуда був на війні в Сирії й Іраку, а наприкінці 2014 року вперше поїхав на Донбас. Відтоді він із побратимами врятував чимало життів українських військових та цивільних.

Більшість дізналася про Даміана Дуду після того, як у мережі з’явилося відео, на якому він під час евакуації із Соледара допомагає важкопораненому українському військовому і говорить: «Все буде добре, братику, будеш жити».

На врученні відзнаки Stand with Ukraine Даміан Дуда наголосив:

Даміан Дуда

Дякую, я дуже зворушений. Але ця нагорода не тільки для мене, це нагорода для всіх хлопців і дівчат, які рятують українські життя — на нулю, в бліндажах, в окопах.

Нещодавно Даміан Дуда з однодумцями заснував фонд W Międzyczasie («У міжчассі»), мета якого — професійно тренувати військових волонтерів і медиків, а також підтримувати ветеранів. Усі члени фонду — волонтери, які не отримують жодних коштів за свою роботу на фронті. Та незважаючи на це, вони мають намір працювати в Україні до самої перемоги.

Даміан Дуда

Доки в окопі залишатиметься хоч один поранений український воїн, доти ми теж будемо з ними на передовій.

Кароліна Баца-Поґожельська

Кароліна Баца-Поґожельська. Джерело: Євромайдан-Варшава

Вона не була воєнною журналісткою — спеціалізувалася здебільшого на темах гірництва та енергетики. Зокрема, разом із Міхалом Потоцьким провела дворічне журналістське розслідування, на матеріалі якого написала в співавторстві книжку «Чорне золото. Війни за вугілля з Донбасу».

Але на початку березня 2022 року Кароліна Баца-Поґожельська поїхала в охоплену війною Україну. Думала, що на два-три тижні, та залишилася там працювати й жити.

Кароліна Баца-Поґожельська

Потрібно постійно наголошувати, що війна не закінчилася, що вона триває на всій території Україні. І це не лише українська війна. Війна біля нас, поляків. Якщо ми не допоможемо українцям, росіяни можуть прийти до нас. Йдеться про нашу спільну безпеку, а не тільки безпеку України.

Зараз Кароліна Баца-Поґожельська пише для видання Wprost статті про російську агресію, про життя українців під обстрілами й окупацією, про українських та польських захисників і волонтерів, про тварин на лінії фронту.

Крім того, польська журналістка на лінії фронту допомагає українським військовим і цивільним. Зокрема, організувала збір коштів, завдяки якому зібрано вже понад мільйон злотих і він надалі триває. На ці гроші Кароліна Баца-Поґожельська придбала для українських воїнів чимало швидких допомог, військових машин, дронів, старлінків, шоломів, рацій, військового одягу, ліків, засобів тактичної медицини, наплічників, спальників, карематів тощо.

Отець Мєчислав Пузевич

Засновник Волонтерського центру в Любліні з 2014 року ініціював низку акцій на підтримку України. Зокрема підтримував сім’ї, рідні яких загинули на Революції гідності, а після того, як РФ анексувала Крим, допомагав кримським татарам, які змушені були втікати з окупованого півострова.

Після 24 лютого 2022 року волонтерський центр отця Мєчислава Пузевича прийняв близько 5 тисяч біженців. Українців тут безкоштовно навчають польської мови, надають їм психологічну та юридичну підтримку, допомагають у лікуванні та догляді за дітьми.

Отець Мєчислав Пузевич

Цей шквал допомоги українським біженцям можна назвати фестивалем солідарності. Дуже важливо не занедбати цей досвід, спрямувати його на будування міцної спільноти з тими, хто до нас приїжджає. Тим більше, що те, що трапилося — далеко не окремий епізод, адже біженці й надалі приїжджатимуть, шукаючи в Польщі прихистку для себе і своїх сімей.

Завдяки волонтерському центру отця Пузевича в Україну надійшло понад 400 тонн гуманітарної допомоги — з їжею, засобами гігієни, ліками, генераторами, машинами для евакуації поранених.

Крім того, осередок регулярно допомагає реабілітаційній лікарні в Дрогобичі, яка з грудня 2022 року приймає поранених воїнів та переселенців.

Бартломєй Кєлбович

Бартломєй Кєлбович. Джерело: Євромайдан-Варшава

Цей польський художник повномасштабну російсько-українську війну переживає як власну. Він із самого її початку брав активну участь у протестах українців у Варшаві, але теж проводив свої мистецькі акції, зокрема проти корпорацій, що не вийшли з російського ринку. Наприклад, у магазинах Leroy Merlin вмикав гімн СРСР та підміняв цінники на промовисті фрази, що були прямим меседжем: покупки в таких магазинах напряму сприяють агресії РФ. А на акції Бартломєя Кєлбовича «Топчи Путіна» люди під російським посольством у Варшаві топтали намальовані художником портрети тирана.

Після 24 лютого Бартломєй Кєлбович створив понад сотню робіт, які є пронизливими ілюстраціями цієї війни. Серед них — портрет Володимира Зеленського, який польський художник власноруч вручив українському президенту, коли той був із візитом у Варшаві.

Бартломєй Кєлбович

На жаль, зараз часто можна почути, що люди втомилися від війни. Та для мене це лише знак, що не можна відступати від воєнної теми — потрібно малювати ще більше.

Це мій внесок у боротьбу, бо війна Росії проти України стосується не лише українців і росіян: це війна РФ із демократичним світом.

Рафал Бжоска та Омена Менсах

Рафал Бжоска та Рафал Бжоска. Фото: Радослав Навроцький / Forum

У квітні 2022 року польські підприємці й благодійники вислали до Харкова найбільший приватний транспорт гуманітарної допомоги — 34 вагони продуктів (себто пів тисячі тонн), ліків та інших засобів першої необхідності. На той момент ця підтримка від приватних осіб була більша, ніж від урядів деяких країн ЄС.

Загалом фірма InPost, засновником якої є Рафал Бжоска, безкоштовно перевезла в українські міста понад 6 000 тонн допомоги на суму понад 15 мільйонів злотих.

Рафал Бжоска

Україна зазнала жорстокої агресії. Польське суспільство і польський бізнес складають екзамен із людяності й можуть пишатися його результатами. Я звертаюся до наших братів, підприємців зі всього світу: не стійте осторонь, допоможіть захистити слабших.

Українці сьогодні борються за нас. Ця війна за мить може вже бути тут. Польща мала важку історію, але ми добре знаємо, щó протидіє злу — солідарність.

Фонд Омени Менсах Omenaa Foundation відкрив у Варшаві RiO Edu Centrum — осередок, що безкоштовно допомагає українським матерям із дітьми, які знайшли в Польщі прихисток від війни.

Омена Менсах

Ми з фондом підтримуємо українських біженок із думкою про їхнє майбутнє — надаємо їм систематичну та тривалу допомогу. Сьогодні в Польщі перебуває майже три мільйони українців, здебільшого жінок і дітей. Тепер найвищий час дати їм можливість зробити новий старт у житті.

  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
Наталя Ткачик image

Наталя Ткачик

Літературна редакторка «Нової Польщі». Поетка, перекладачка книжок спогадів Тадеуша Ольшанського («Колись в Станиславові») та Томаша…

Читайте також